Sobotné soaré- SNM- Múzeum Ľudovíta Štúra- 19.10.2024 MODRA
Sobotné soaré v Modre sa uskutočnilo 19.10.2024. Zároveň počas soaré bolo otvorenie výstavy: ,, Emancipovaná, rozhľadená a vzdelaná: Anička Jurkovičová“. Na výstave bola prezentácia o podstatnosti Veľkej Moravy a príchod vierozvestcov Cyrila a Metoda na naše územie a prepojenie z obdobím obrodencov. Okrem výstavy sa mohli ľudia oboznámiť s Malokarpatským ovocným dedičstvom, alebo si pozrieť divadlo TEATRO NELINE- Princ Bajaja. Sprievodnými aktivitami boli dielničky pre deti a prezentácia vinárstva Michala Voleka. Na záver prišiel zaspievať spevák Martin Geišberg.
Podujatie je súčasťou cyklu podujatí na tému: ,,Slovania- ako tu žili, čo nám tu zanechali“. Podujatie patrí k aktivitám certifikovanej Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda.
Slovania vo Svätom Jure- 12.10.2024
Dňa 12.10 sa konalo už druhý ročník podujatia ,, Slovania vo Svätom Jure“. Konečne nám počasie prialo a na pár hodín mestečko Svätý Jur obsadili Slovania. Prišli so svojim táborom a obsadili Scheidlinovu záhradu. Predviedli neuveriteľné bojové predstavenia, divadielko, hudobné a tanečné predstavenia. Deti si mohli vyskúšať ako sa bojovalo kedysi, zastrieľať si z luku, namaľovať si tvár, zahrať sa s hlinou a to všetko v duchu Slovanou. Na úvode bola krátka prednáška, čo všetko sa udialo v histórii vďaka príchodu Cyrila a Metoda a čo nám tu vďaka týmto vierozvescom zostalo.
Na záver ukončili Slovania svoje vystúpenie veľkolepou ohňovou show.
Výstava Sacroexpo Slovakia
Dňa 13-14.9 2024 sa uskutočnuje výstava Sacroexpo, kde Slovenský dom Centrope a slovenský národný koordinátor šlo prezentovať Cyrilometodskú kultúrnu cestu pre Riadiceho partnera EKSCM.
Prezentácia knihy Antona Hrnku Prechádzky slovenskými dejinami
Združenie CYRILOMETODIADA Vás srdečne pozývame na prezentáciu knihy Antona Hrnku Prechádzky slovenskými dejinami, ktorá vznikla na základe cyklu prednášok Slovenské dejiny v európskom kontexte.
https://www.cyrilometodiada.
Slovania vo Svätom Jure
Dňa 9.9.2023 sa konalo podujatie s názvom Slovania vo Svätom Jure. Podujatie bolo v čase 16-20:15 a bolo umiestnené do Scheidlinovej záhrady. Akcia bola sprevádzaná pestrým programom so zameraním na život Slovanou. Predstavenia boli zábavno- náučného charakteru. Záver predstavenia uzavrelo vystúpenie Cassanovy s ich famoznou ohňovou šou. Na podujatie prišli najmä obyvatelia Svätého Jura.
Cyrilometodské dobové slávnosti v Devíne.
Dňa 24.6 sa v mestskej časti Devín konalo podujatie Cyrilometodské dobové slávnosti v Devíne.
Videá:
Videa k téme Slovania
Cesta krížov
Ctený návštevník, pozývame Ťa, aby si sa vydal putovať po stopách ľudí, ktorí vo svojom srdci prechovávali hlbokú úctu k Panne Márii, matke Spasiteľa Ježiša Krista. Cesta krížov Ťa prevedie pôvabnými malokarpatskými lesmi a ukáže Ti časť trasy, ktorou kedysi kráčali veriaci zo Svätého Jura a okolia na naše najstaršie pútnické miesto – do Mariánky na Záhorí. Postupne sa pred Tebou vynoria drobné stavby – kríže a božie muky – každý so svojím príbehom, až sa dostaneš do cieľa – k Bielemu krížu z roku 1566. Pútnici si tu zvykli doplniť energiu a oddýchnuť. Rovnako tak môžeš – napriek odstupu stáročí, dnes aj Ty. Skôr ako sa vydáš kopcom do lesov, zastav sa na chvíľku v areáli tunajšieho Kostola svätého Juraja s drevenou zvonicou. Prajeme Ti krásny zážitok pri poznávaní tunajšieho kraja, v ktorom cítiť odkaz kresťanstva na mnohých miestach. Dozvieš sa viac aj o kríži ako symbole kresťanov, ktorý Ťa na Ceste krížov bude sprevádzať.
https://www.mapa.bratislavaregion.travel/cesta-krizov/
Vstúpte do sveta Slovanov formou virtuálnej reality
Dejiny sú čarovné – niekedy kruté, inokedy nám z diaľky súčasnosti pripadajú romantické. Pre tých, ktorí sa radi orientujú v dejinných súvislostiach, ale aj pre tých, ktorých cesta k poznaniu minulosti nie je taká pramočiara, máme skvelý tip. Nová virtuálna realita vám umožní vstúpiť do sveta Slovanov a čosi nové sa o ich dozvedieť. Projekt vznikol pre podporu cestovného ruchu a na jeho budovaní pracuje Slovenský dom CENTROPE.
Prvou zastávkou, kde môžete siahnuť po špeciálnych okuliaroch s videom o našich predkoch je Neštich. Na rozľahlom slovanskom hradisku, ktoré sa rozprestieralo nad Svätým Jurom, to kedysi žilo. Naši predkovia si vybrali toto miesto pre jeho výbornú polohu, ukrytú v malokarpatských lesoch. Súčasníci si zasa toto miesto vybrali, aby tu moderným, atraktívnym spôsobom demonštrovali život ľudí v období Veľkej Moravy.
Vďaka virtuálnej realite sa razom prenesiete do dôb minulých, dôb, kedy ľudia žili skromnejšie, z toho, čo si ulovili, dopestovali, alebo dochovali. So špeciálnymi okuliarmi sa vrátite do čias, kedy na naše územie priniesli vierozvestcovia – sv. Cyril a Metod kresťanstvo, vytvorili písmo, preložili knihy do Staroslovienčiny a postupne presadili jej zavedenie medzi liturgické jazyky.
Neštich sa nachádza na trase medzinárodnej Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, ktorá sieťuje najzaujímavejšie miesta spojené s obdobím pôsobenia svätcov a ich bohatou činnosťou. Lokalitu môžete navštíviť celoročne. Výstup sem je pomerne jednoduchý a zvládnu ho aj menej zdatní turisti – rodiny s deťmi či seniori. Veľmi dobré značenie vás sem dovedie priamo zo Svätého Jura, ktorí leží len pár kilometrov od Bratislavy, Trnavy či Pezinka.
Krátke, náučné videá zakončené kvízovými otázkami si môžete pozrieť aj neďaleko Kopčian, priamo v Kostole sv. Margity Antiochijskej, o ktorom sa po prvý raz dozvedáme už v roku 1392. Kostol neďaleko slovensko-českej hranice blízko veľkomoravského sídla Mikulčince – Valy, slúžil až do 18. storočia. Výskumy, ktoré sa tu odvtedy uskutočnili odkryli rôzne zaujímavosti. Ak sa chcete o tejto vzácnej pamiatke dozvedieť aj vy viac, určite si sem naplánujte cestu.
Medzinárodná Konferencia v Zlíne
Medzinárodná Konferencia na tému Kultúrnej cesty Rady Európy spolu s odovzdávaním certifikátu Cyrilometodskej cesty sa uskutočnila dňa 17.5.2022 v Zlíne.
TLAČOVÁ SPRÁVA
Bratislava 3.6.2021
Podarilo sa to! Rada Európy pre Kultúru certifikovala Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda, ktorá vedie aj Bratislavským krajom!
——————————————————————————————
Projekt Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda obstál v silnej medzinárodnej konkurencii 13 kandidátov a zaradil sa tak medzi také významné cesty ako je napr. Svätojakubská cesta, vedúca do Santiaga de Compostela v Španielsku. Rozhodli o tom vybraní zástupcovia Rady Európy pre Kultúru (EPA) dňa 29.apríla 2021.
Trasa tejto cesty sa vinie naprieč Európou a popri takých významných dejinných centrách ako sú Nitra, Velehrad, Zalavár (Blatnohrad), Solún, Rím či Plovdiv sa tiahne aj Bratislavským krajom. Tu všade môžete dodnes cítiť prítomnosť sv. Cyrila a Metoda v podobe historických pamiatok a duchovných odkazov.
Novo certifikovaná kultúrna cesta má za cieľ zachovanie a šírenie odkazu sv. Cyrila a Metoda a ich žiakov. Jej certifikácia Radou Európy pre Kultúru predstavuje dôležitý míľnik v snahe vybudovať ďalšiu atraktívnu európsku cestu, ktorá má osloviť nielen veriacich a pútnikov, ale aj turistov a ľudí s hlbokým vzťahom k minulosti a vlastným koreňom.
Odkaz solúnskych bratov si každoročne pripomíname 5. júla na Sviatok sv. Cyrila a Metoda, s ktorým sú späté aj oslavy a podujatia v rôznych slovenských mestách. Púte, liturgické slávenia a odborné semináre pripomínajú dôležitú
úlohu, ktorú zohrali pri šírení viery a vzdelanosti. Cieľom cesty je ale šíriť poznanie a osvetu celoročne, aj mimo sviatočného dňa a to rôznymi aktivitami tak, aby zaujali široké spektrum verejnosti. Aby mali záujemcovia všetky potrebné informácie nadosah, združenie Slovenský dom Centrope pripravilo elektronického sprievodcu v podobe praktickej mapovej aplikácie , ktorá po stiahnutí funguje aj v offline režime. Nájdete ju tu: http://www.cyrilometodskacesta.sk/
Cestovateľom pomáha lepšie si trasu naplánovať a vytýčiť miesta, ktoré stoja za návštevu. Táto cesta totiž ponúka ďaleko viac ako iba pamiatky spojené s pôsobením vierozvestcov a ich učencov u nás. Uvidíte krásy okolitej prírody, spoznáte historické pamiatky viažuce sa na rôzne dejinné epochy, objavíte poklady tradičnej kuchyne a špecifiká jednotlivých regiónov nášho kraja.
Tvorcovia Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda veria, že vzbudia záujem o naše vlastné korene aj u mladých ľudí, povzbudia pedagógov a kultúrnych pracovníkov v záujme o túto tému, rovnako ako zástupcov z oblasti cestovného ruchu, turizmu a gastronómie tak, aby sme k nám pritiahli čo najviac návštevníkov z domova a zo sveta. Opierajúc sa o poznanie historikov, vedeckých pracovníkov a výsledky ich dlhodobej práce, veríme v udržateľnosť tejto cesty a jej dlhú, úspešnú budúcnosť.
Certifikácia Cyrilometodskej cesty
Dňa 28-29 April, the Governing Board of the Enlarged Partial Agreement on Cultural Routes of the Council of Europe (EPA) awarded the certification to five new “Cultural Routes of the Council of Europe”,
The Council of Europe certifies 5 new Cultural Routes – Cultural Routes: newsroom (coe.int)
1. infopoint Cyrilometodskej cesty na Slovensku je už otvorený
Video Cultural Routes to (Re)Discover Europe
Krátkodobý cestovný ruch propaguje nové kultúrne trasy v v Európe
V súčasnosti je v európskom sektore cestovného ruchu nový dopyt po špeciálnych a rozmanitých krátkych cestách bližšie k domovu. Spoločný projekt rozšírenej čiastočnej dohody o kultúrnych trasách Rady Európy a DG Regio Európskej únie. Routes4U vám navrhuje rôzne trasy vo vašom regióne, ktoré budú vyhovujúce Vašim prianiam.
Routes4U kombinuje výber 38 kultúrnych trás certifikovaných Radou Európy a štyroch makroregionálnych stratégií EÚ podporovaných Európskou komisiou, čo dáva turistom príležitosť objaviť rozmanité prostredie Európy v oblasti kultúr, histórie a gastronómie na Jadrane a v Iónsku, oblasti Álp, Baltskom mori a v Podunajsku.
V novom videu, ktoré sa teraz predstavuje , vás Routes4U prevedie úchvatným dobrodružstvom na nových kultúrnych trasách, ktoré sa vyvíjajú na európskom kontinente i mimo neho a ktoré pokrýva 31 krajín: 19 členských štátov EÚ a 12 krajín mimo EÚ.
Užite si kultúrne cesty a preskúmajte svoj makroregión!
S viac ako 15-ročnými skúsenosťami ako certifikovaná kultúrna cesta Rady Európy poskytuje Cesta olivového stromu návštevníkom chuť života, tradícií a histórie stredomorských obyvateľov prostredníctvom svetoznámych festivalov, výstav, hudby a ochutnávky produktov.
Projekt železnej cesty okolo povodia Dunaja odhaľuje starodávne poklady v nedotknutej prírode, čo umožňuje návštevníkom objaviť skryté archeologické dedičstvo, ktoré preklenuje tento fascinujúci región.
Dedičstvo Rímskej ríše sa dodnes zjavný v európskej kultúre, inšpirujúce generácie umelcov, urbanistov a architektov. Téma rímskeho dedičstva dáva návštevníkom príležitosť odhaliť menej známe rímske lokality v deviatich krajinách v jadranskom a iónskom regióne, zatiaľ čo Via Claudia Augusta podniká turistov na ceste po transalpskej komunikácii, ktorá sa vyvinula za vlády cisára. Claudius.
Výlet do byzantskej éry vedie návštevníkov cez dunajský región pozdĺž Cesty Cyrila a Metoda, aby šli po stopách dvoch svätých, ktorých príspevok k rastu spoločných kresťanských koreňov Európy zahŕňal vytvorenie hlaholskej abecedy a preklad Biblie do slovanského jazyka.
Námorné dedičstvo Baltského mora ponúka príležitosť preskúmať ponorené krajiny od doby kamennej, množstvo vrakov lodí z storočí intenzívneho obchodu a konfliktov, ako aj prekrásne pobrežné krajiny, ktoré formovali kultúrnu identitu regiónu.
Venované modernej architektúre ako záväznému prvku regiónu Baltského mora, objavíte symbolický dizajn 20. storočia prostredníctvom diel tohto finálneho fínskeho dizajnéra Alvara Aalta, ktorý položil základy pre humanizované a užívateľsky príjemné prostredie, ktoré dnes považujeme za samozrejmé.
Nakoniec, Via Alpina a horské dedičstvo, sieť piatich turistických trás naprieč Alpami, otvára všetkým alpské zážitky počas všetkých ročných období, na ceste cez pokojné lesy, skalnaté pohoria a kryštalické jazerá.
O kultúrnych trasách Rady Európy
Kultúrne trasy Rady Európy ukazujú bohaté a rozmanité dedičstvo Európy. V súčasnosti získalo osvedčenie Rady Európy 38 kultúrnych trás. Chránia a propagujú bohaté európske dedičstvo pre budúce generácie.
O makroregiónoch EÚ
Vyvinuté boli štyri makroregióny – Jadranské a Iónske, Alpské, Baltské more a Podunajsko. Vyznačujú sa spoločnými črtami, výzvami a príležitosťami a poskytujú platformu pre nadnárodnú spoluprácu.
O Routes4U
Routes4U je spoločný program medzi Radou Európy a Európskou úniou na podporu regionálneho rozvoja v jadransko-iónskych, alpských, Baltskom mori a dunajských makroregiónoch prostredníctvom kultúrnych trás, politík a postupov v oblasti dedičstva. V súlade s Faroským dohovorom (Rada Európy, 2005) projekt podporuje aj dôležitosť miestnych občanov a ich silné spojenie s ich dedičstvom pri vytváraní spoločného európskeho príbehu.
O regionálnych makroregiónoch EÚ
V Európe existujú štyri regionálne makroregióny EÚ: stratégia EÚ pre región Baltského mora, stratégia EÚ pre podunajskú oblasť, stratégia EÚ pre región Jadranského a Iónskeho mora a stratégia EÚ pre alpský región. Poskytujú platformu výmen medzi rôznymi aktérmi na niekoľkých úrovniach s cieľom riešiť spoločné výzvy, ktorým makroregióny čelia. Makroregionálne stratégie poskytujú orientáciu pri formovaní politík na miestnej, regionálnej, národnej a európskej úrovni. Podporujú význam spolupráce a koordinácie v odvetvových oblastiach spolu so začlenením občianskej spoločnosti.
Videá (prehľad všetkých trás alebo jednotlivých trás) a ďalšie informácie si môžete stiahnuť tu:
Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda
Video o Devíne
https://wetransfer.com/downloads/873eeabe844ad49e03962c1be6b81e8d20200528064009/c32d12256f2650e3753a4cc11495a8cb20200528064210/a76b45
Projekt Partnerstvá - cezhraničná skupina
Záverečná konferencia projektu Velehrad
Dňa 3.decembra sa konala v slovenskom sále vo Velehrade záverečná konferencia projektu „Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí“. Viac o konferencii v prílohe heading element
1151. výročie úmrtia sv. Cyrila
Zádušná svätá omša za akademického maliara Majstra Stanislava Dusíka
Zádušná sv. omša za akademického maliara Majstra Stanislava Dusíka, predsedu honoris causa nášho občianskeho združenia DEDIČSTVO OTCOV, ktorý nás predišiel do večnosti dňa 6. decembra 2019.
Veľkomoravská misia svätých Cyrila a Metoda
Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda sa tiahne rozsiahlym územím, ktorého obraz dotvára okrem krajiny plnej prírodných krás aj celý rad vzácnych pamiatok. Siaha od moravského Velehradu, cez slovenské historické centrá Devín, Nitru či Bojnú, cez maďarský Zalavár až po grécky Solún a Rím v Taliansku. Táto kultúrna cesta vzniká na silnom historickom príbehu a základoch kultúry, ktoré solúnski bratia európskemu spoločenstvu dali do vienka a to nás – Európanov následne formovalo.
Budovanie tejto Cesty a jej rozvoj gestorsky zabezpečuje viacero regiónov na území Moravy a Slovenska. Do spolupráce sa však zapojili aj historicko-vedecké inštitúcie, ktoré do diskusie o smerovaní prispievajú svojim odborným pohľadom a vedeckými závermi. Za rovnako dôležitých partnerov považujeme vzdelávacie inštitúcie, ktoré hľadajú nástroje na zapojenie sa mladej generácie pri budovaní tohto projektu. Treťou rozvojovo významnou skupinou sú turistické organizácie, ktorých úlohou je kultúrnu cestu zviditeľňovať s využívaním všetkých moderných nástrojov a kanálov.
Či už sa Vám do rúk dostane tlačená mapa, brožúra, knižka o sv. Cyrilovi a Metodovi pre najmenších alebo si vypočujete priamo pod hradom Devín niečo o histórii hradu z nového infopanelu, prípadne využijete nášho moderného sprievodcu – mobilnú aplikáciu, Cyril a Metod k Vám napriek vekom budú o poznanie bližšie.
Na tejto zaujímavej Ceste spoznáte pamiatky a miesta spojené s Veľkou Moravou nesúce odkaz solúnskych bratov. Vierozvestcovia, ktorí sem prišli v roku 863, zohrali na našom území kľúčovú úlohu pri šírení liturgie – a to vytvorením hlaholiky – prvého písma prispôsobeného na slovanskú reč ako aj získaním pápežského súhlasu na to, aby mohla byť staroslovienčina liturgickým jazykom. Tým prispeli k pochopeniu božieho slova a k jeho šíreniu slovom aj písmom. Okrem poznávania kultúrno-historických pamiatok či prírodných jedinečností spoznáte aj regionálnu gastronómiu či tradície, oblastné zvyklosti, lokálne produkty a zažijete veľa dobrodružstva.
O Solúnskych bratoch.
Okrúhly stôl č. 3
Dňa 16.10.2019 sa konal Okrúhly stôl č. 3 k projektu Partnerství a aktívni institucionální sítě Cyrilometodějské stezky moravsko-slovenském přihraničí.
Študijná cesta EKCCM v Zlinskom kraji
Na linku nižšie nájdete všetky prezentácie príspevkov, ktoré odzneli na konferencii: https://drive.google.com/open?id=1E2zGQb01L9ZUWD2X7rH7IE3e9mu3fSW3
Tlačová správa:
Zapis zo Studijnej cesty po TRASE EVROPSKEJ KULTURNEJ CESTY SV (1).pdf (143.9 KiB)
Newsletter 3 EKCCM
* In the Foodsteps of Saint Cyril and Methodius in Dabube Region*
Tento projekt bol podaný 9.9.2019 v rámci grantovej výzvy programu Routes4U. Cieľom projektu je vytvorenie živej Cyrilometodskej cesty v troch podunajských krajnách, so zapojením konkrétnych stakeholderov, ponúkajúcich unikátne lokálne služby, produkty a miesta Aktivity: - Vytvorenie konkrétnej siete a zapojenie stakeholderov na trase v troch krajinách - Vytvorenie viacjazyčnej turistickej webovej stránky - vytvorenie a distribúcia viacjazyčného letáku, ponúkajúceho konkrétny produkt návštevníkovi Budget: 10 000 Eur Partneri: združenie EKCSM, MAS Buchlov, združenie Slovenský dom Centrope, turistická organizácia Szigetekoz TDM Realizácia: 2019- 2020
1. česko-slovenské putovanie
Dňa 14.8.2019 sme sa zúčastnili podujatia:
1. česko-slovenské putovanie po pešej značenej trase Cyrilometodskej cesty z Veľkej Skalky v trenčianskom kraji smerom na Velehrad.
Putovanie zo Skalky je súčasťou 19. ročníka hviezdicového pešieho putovania s cieľom na Velehrade 24.8.2019
Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda v relácii Svet v obrazoch
Na sviatok sv. Cyrila a Metoda bol projekt budovania Európskej kultúrnej cesty
sv. Cyrila a Metoda predstavený v relácii Slovensko v obrazoch.
https://www.facebook.com/192497254194041/posts/2163796313730782?s=757305476&sfns=mo
Projekt Partnerstvá - Cyrilometodská cesta
Dňa 24.6.2019 sa na TTSK konalo pracovné stretnutie slovenských partnerov (SDC,TTSK,NSK). Cielom stretnutia bola diskusia k navrhovanej Stratégii rozvoja Cyrilometodskej cesty. Výstupom stretnutia bola dohoda partnerov o budúcej spolupráci, resp. o možnosti vzniku koordinátora rozvoja Cyrilometodskej cesty pre územie Slovenska. Taktiž sa partneri dohodli o spoločnom postupe a pripomienkach, pre zadanie Stratégie rozvoja Cyrilometodskej cesty.
Spoločná púť do Blatnohradu – Zalaváru pri príležitosti 1150. výročia smrti sv. Cyrila, menovania sv. Metoda pre Panóniu a Veľkú Moravu a kňazského svätenia sv. Gorazd
Ordinariát ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky v spolupráci s Vojenským ordinariátom Maďarskej republiky Vás pozýva 22. júna 2019 na spoločnú púť do Blatnohradu – Zalaváru pri príležitosti 1150. výročia smrti sv. Cyrila, menovania sv. Metoda pre Panóniu a Veľkú Moravu a kňazského svätenia sv. Gorazda.
Predstavte si, prosím, staroslávny Nitriansky hrad a Zobor, nedobytnú pevnosť Rasticovu – Devín, baziliku na Bratislavskom hrade…
Až v Blatnohrade človek v plnej miere môže pochopiť, v čom spočívala štátnická múdrosť a veľkosť Rastislavova. Tu u Pribinovho syna Koceľa sa zastavili svätí solúnski bratia Konštantín a Metod na svojej púti do Večného Mesta a práve tu sa našla na črepe hlaholika.
Staroslovenčina ako štvrtý liturgický jazyk, Božie požehnanie a genialita svätého Cyrila a svätého Metoda, spolupatrónov Európy, položili základy slovenskej a slovanskej vzdelanosti.
Tu môže človek zažiť postať duchovnú a priniesť si ju domov. Blatnohrad patrí k posvätným miestam slovenského národa i všetkých slovanských národov.
Daniela Suchá, DEDIČSTVO OTCOV, o. z.
Story mapa Cyrilometodská na webe Bratislavský kraj
Cyrilo-metodská cesta je európska kultúrna cesta, ktorá vzniká na silnom historickom príbehu a základoch kultúry, ktoré dali solúnski bratia európskemu spoločenstvu. Jej trasa bude siahať od moravského Velehradu, cez slovenské historické centrá Devín, Nitru či Bojnú, cez maďarský Zalavár až po grécky Solún a Rím v Taliansku. Jej budovanie a rozvoj gestorsky zabezpečuje viacero regiónov na území Moravy a Slovenska. Bratislavský samosprávny kraj, odbory stratégie rozvoja a cestovného ruchu, sa na aktivitách podieľajú prostredníctvom regionálnej pracovnej skupiny organizovanej Slovenským Domom Centrope. Zistiť o tejto tematickej ceste viac môžete cez moderného sprievodcu – mobilnú aplikáciu alebo online story mapu.
Dopyt na tzv. Slow destinations je v súčasnosti veľkým trendom v cestovnom ruchu. Ponuka kultúrnej pútnickej cesty poskytuje vhodné turistické produkty zamerané na spomalenie, zníženie stresu, telesný a duševný odpočinok a meditácie. Cieľom je zapojiť Cyrilo-metodskú cestu medzi kultúrne cesty certifikované Radou Európy pre kultúru. Medzinárodné kultúrne tematické cesty majú potenciál podporiť miestny rozvoj ako aj rozvoj cestovného ruchu v území a môžu slúžiť ako nástroj na rozvoj nových inovatívnych , ale aj existujúcich aktivít a služieb, ktoré dotknuté územie ponúka,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.
Na tejto Ceste spoznáte pamiatky a miesta spojené s Veľkou Moravou a nesúce odkaz solúnskych bratov. Okrem poznávania kultúrno-historických pamiatok či prírodných jedinečností sa oboznámite aj s regionálnou gastronómiou či tradíciami, oblastnými zvyklosťami, lokálnymi produktami a zažijete veľa dobrodružstva.
Na trase, ktorú ponúka story mapa, teda mapa s príbehom, sa z celkom 24 zastávok na území Slovenska nachádza sedem v Bratislavskom kraji a to Hrad Devín, Bratislavský hrad, Dóm sv. Martina v Bratislave, Marianka, Slovanské hradisko vo Svätom Jure, Emreszovský dom – Pamätná izba Ľudovíta Štúra v Modre a Doľany.
K dispozícii je aj online story mapa Tematickej cesty sv. Cyrila a Metoda na území Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja. Nájdete v nej informácie o projekte, Solúnskych bratoch a ich Veľkomoravskej misii, trasách, prehliadke historicky významných miest, Európskej kultúrnej ceste či partneroch. Pre návštevníka bude určité veľmi prospešná jej mapová aplikácia, kde získa všetky užitočné informácie, ktoré na svojom putovaní bude potrebovať, ako dĺžka trasy, kde prespať, kde sa najesť a čo zaujímavé môže v okolí trasy navštíviť. Story mapa je dostupná v slovenskom a anglickom jazyku na:
SK https://www.domcentrope.sk/map_CM/sk/index.html
EN https://www.domcentrope.sk/map_CM/en/index.html
Ďalšími partnermi projektu budovania Cyrilo-metodskej cesty sú Trnavský samosprávny kraj, Nitriansky samosprávny kraj, mesto Svätý Jur,Úrad vlády SR a českí partneri. Do spolupráce sa zapojili aj historicko-vedecké a vzdelávacie inštitúcie, ktoré hľadajú nástroje na zapojenie sa mladej generácie pri budovaní tohto projektu a aj turistické organizácie, ktorých úlohou je kultúrnu cestu zviditeľňovať s využívaním všetkých moderných nástrojov a kanálov.
Deň slovanskej písomnosti a kultúry a uctenie si pamiatky sv. Cyrila a sv. Metoda
RUSKÉ CENTRUM VEDY A KULTÚRY v Bratislave a DEDIČSTVO OTCOV, o. z., Vás srdečne pozývajú na slávnostné podujatie venované Dňu slovanskej písomnosti a kultúry a ucteniu si pamiatky sv. Cyrila a sv. Metoda.
Podujatie sa uskutoční 25. mája 2019 o 15.00 hod. pred Kostolom Svätého Kríža v Devíne pri pamätníku sv. Cyrila a sv. Metoda.
Zhromaždených privíta riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry Inna Kuznecova, ktorá prednesie slávnostnú reč. Potom so svojím príhovorom vystúpi Daniela Suchá, podpredsedníčka Dedičstva otcov.
Po hymnickej piesni Kto za pravdu horí bude nasledovať slávnostné kladenie kvetov k pamätníku sv. Cyrila a sv. Metoda.
Tešíme sa na stretnutie a príležitosť spoločne načerpať z duchovného posolstva sv. Cyrila a sv. Metoda.
Daniela Suchá
Študijná cesta do Nitrianskeho samosprávneho kraja
Študijná cesta po trase Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda na území Nitrianskeho samosprávneho kraja
v rámci projektu
„Partnerstvá a aktívne inštitucionálne siete Cyrilometodskej cesty v moravsko-slovenskom prihraničí“
Konala sa v dňoch 16. – 17.5.2019
Miesto konania v Nitrianskom kraji.
Študijná cesta sa začala v župnom dome v Nitre. Po oficiálnom privítaní sme navštívili areál archeologického ústavu SAV na Martinskom vrchu, spojený s prehliadkou Veľkomoravského skanzemu a depozitov archeologického ústavu SAV. Potom sme mali možnosť vidieť vzdelávací program „Stretnutie s Veľkou Moravou“ v seminári svätého Gorazda. Nasledovala prehliadka Nitrianskeho hradu, paláca a diecézneho múzea aj s nádhernou klenotnicou.
Na druhý deň sme si prezreli okolie špecializovanej nemocnice svätého Svorada, kde sa našli vykopávky starého kláštora. Za tým sme sa presunuli do Nitrianskej Blatnice a prezreli si nádhernú kaplnku. Poslednou zastávkou bola obec Bojná s prehliadkou múzea a areálu hradiska. Takto sme mali možnosť vidieť aspoň kúsok histórie v Nitrianskom kraji.
Devín - Veľkomoravský palác s kostolom 3D
warf digital archeology a Hradiska.sk vytvorili tentokrát v úzkej spolupráci s archeológom Júliusom Vavákom (Malokarpatské múzeum v Pezinku, ktorému týmto patrí veľká vďaka za cennú odbornú pomoc počas celej rekonštrukcie) pokus o 3D rekonštrukciu možného vzhľadu murovanej stavby z obdobia Veľkej Moravy (9. storočie), ktorá bola objavená na hrade (niekdajšom hradisku) Devín.
Verejnosti sú známe niektoré rekonštrukcie, avšak tie stavbu zobrazujú iba ako kostol s troma apsidami. Jeho odkrytý pôdorys s niekoľkými priečkami však napovedá, že v skutočnosti sa mohlo jednať o stavbu, ktorá mala dva účely. Časť stavby mohla slúžiť ako kostol a ďalšia časť ako palác, určený na obytné a reprezentačné účely. Pokúsili sme sa preto zrekonštruovať možnú podobu práve tohto dispozičného riešenia stavby. Možno práve v ňom pobýval knieža Rastislav, počas obliehania Devína franským vojskom v roku 864.
Na stránke www.apsida.sk je k stavbe uvedený nasledovný popis:
„Obdĺžniková loď rozdelená je dvoma priečkami na dve úzke miestnosti po krajoch a jednu veľkú strede má rozmery 540 cm x 1 135 cm, na ňu sa z východnej strany pripája obdĺžnikový priestor zakončený troma apsidami v tvare kríža, ktoré majú priemer 330 cm. Šírka základov je 60 – 75 cm.
Kostol postavili niekedy v druhej polovici 9. storočia s využitím rímskeho stavebného materiálu. Zvyčajne sa datuje do obdobia vlády Rastislava, podľa najnovších zdrojov do obdobia rokov 850 – 863/870. Vzhľadom na pôdorys tvorený štyrmi miestnostami, vrátane trojapsidového východného záveru, dodnes nie je celkom jasné, o akú stavbu sa tu jedná. O sakrálnom účele niet pochybností, podľa rôznych odborníkov však mohlo ísť o kostol, o trojapsidovú kaplnku napojenú na obytný (biskupský) palác, niektorí autori hovoria aj o tzv. triklíniu – audienčnej siene cirkevného hodnostára.
Stavitelia kostolíka sa podľa všetkého inšpirovali v neskoroantických kostoloch podobnej dispozície v oblasti Dalmácie, devínskemu chrámu sú blízke najmä stavby v Sutivane, Pridrage, resp. Biliciach.“
https://www.youtube.com/watch?time_continue=134&v=2k746VUhfU4
Prezentácia knihy Mariána Tkáča: Príbeh slovenskej koruny
DEDIČSTVO OTCOV, o. z. si Vás dovoľuje pozvať na prezentáciu knihy Mariána Tkáča Príbeh slovenskej koruny, ktorá vyšla vo vydavateľstve Post Scriptum, s. r. o.
Prezentácia sa uskutoční v kongresovej sále Národnej banky Slovenska v Bratislave dňa 16. mája 2019 o 16.00 hod.
Duchovné dedičstvo sv. Cyrila a sv. Metoda sme si uctili aj ich zobrazením na päťdesiatkorunovej bankovke, ktorá nám pripomínala, že nielen chlebom je človek živý.
Srdečne a s vďakou Daniela Suchá
Tematická cesta sv. Cyrila a Metoda - online kampaň
Tematická cesta sv. Cyrila a Metoda - print kampaň
Článok bol publikovaný v odborných časopisoch:
Bratislavský samosprávny kraj, Kultúra, Katolícke noviny, Roľnícke noviny
Skladacia mapa
Skladacia mapa – plánovač výletov na tematickú cestu sv. Cyrila a Metoda. Skladacia mapa bude distribuovaná do stredných škôl v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji ako pomôcka učiteľom pre plánovanie výletov žiakov.
Kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda - značenie
Pešia trasa je vyznačená na úseku 74,5 km. V spolupráci s KSP na smerovníkoch peších turistických trás je osadený piktogram CaM. Značenie bude pokračovať tento rok aj v Trnavskom a Nitrianskom kraji.
TZT | Farba TZT | Od | Do | km |
O701 | červená | Devín, hrad | Úzky les | 2,6 |
žltá | Úzky les | Dúbravská hlavica | 1,7 | |
O701 | červená | Dúbravská hlavica | Pri Červenom moste | 12,3 |
8152 | žltá | Pri Červenom moste | Červený most | 0,7 |
O702 | červená | Červený most | Marianka | 9,9 |
O702 | červená | Marianka | Klčovanice | 1,3 |
8103 | žltá | Klčovanice | Svätý Jur | 12,4 |
modrá | Svätý Jur, Najštich | Veľkomoravské hradisko | 1,8 | |
cesta | Veľkomoravské hradisko | Tri bresty | 1,7 | |
bude TZ | Tri bresty | Grinava | 4,7 | |
cesta | Grinava | Pezinok | 3,1 | |
O703 | červená | Pezinok | Zochova chata | 13,2 |
8107 | žltá | Zochova chata | Piesok, chata UK | 0,6 |
2410 | modrá | Piesok, chata UK | Horná Píla | 3,8 |
5104 | zelená | Horná Píla | Častianska dolina | 2,7 |
8160 | žltá | Častianska dolina | Častá | 0,5 |
cesta | Častá | Doľany | 2,5 | |
zelená | Modra | Pod Srnčím vrchom | 2,8 | |
žltá | Pod Srnčím vrchom | Široké | 0,6 | |
SPOLU | 78,9 |
Online Storymapa
Online Storymapa je kombináciou troch častí:
- kaskádová webstránka
- responzívna webová aplikácia
- mobilná mapová aplikácia
SK https://www.domcentrope.sk/map_CM/sk/index.html
Vlastnosti
– Reponzívna webová aplikácia
– Hosting na doméne https://domcentrope.maps.arcgis.com
– Použitá technológia: JavaScript
– Podporované prehliadače: IE 11, Chrome, Edge, Firefox
– Podporované operačné systémy mobilných zariadení: iOS, Android,
– Dve jazykové vyhotovenia:
SK https://www.domcentrope.sk/map_CM/sk/index.html
EN https://www.domcentrope.sk/map_CM/en/index.html
K nej sme vytvorili bannery vo viacerých veľkostiach a jazykových mutáciách SK , AJ a taktiež pre Storymapu je vytvorený aj QR kód.
Storymapu ponúkame na zverejnenie našim partnerom, oblastným a krajským organizáciám ale aj stakeholderom, ktorí majú záujem byť súčasťou tematickej cesty.
Knižné vydanie - Po stopách sv. Cyrila a Metoda
Knižka je určená deťom vo veku 6-12 rokov. Detskou formou vydavateľ opísal príbeh Cyrila a Metoda na území Veľkej Moravy. Knižka je plná ilustrácií a interaktívnych hier pre deti. Knižka bude distribuovaná v rámci Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja do základných škôl, ale aj do Tikou pre návštevníkov. Knižka je v slovenskom jazyku.
Trhacia mapa Cesta Cyrila a Metoda
Trhacia mapa Cesta Cyrila a Metoda
Exteriérový-interaktívny infopanel pod hradom Devín.
Exteriérový-interaktívny info panel pod hradom Devín, kde si návštevník v 4 jazykoch môže vypočuť informácie o histórii hradu Devín – Príbeh o neslobode za komunizmu, ktorý reprezentuje pamiatka Brána slobody. Taktiež …čo to o Devínskom kostole Svätého Kríža, ale aj informácie o sútoku riek Devín a Morava, popri ktorých vedie medzinárodná cyklo trasa EUROVELO 13.
Blíži sa 1150. výročie úmrtia Konštantína Filozofa - sv. Cyrila.
14. februára bude celý svet upierať zrak na Večné Mesto do Baziliky San Clemente, kde sa každoročne koná púť k sv. Cyrilovi a sv. Metodovi. Spomienka na 1150. výročie smrti Konštantína Filozofa – sv. Cyrila sa bude konať aj v Kostole Svätého Kríža v Devíne, kde si i my každý rok spolupatrónov Európy sv. Cyrila a sv. Metoda pripomíname.
Prosme spoločne našich učiteľov zo Solúna, aby svojím mocným príhovorom u Nebeského Otca vyprosili nášmu národu hojnosť požehnania pri napĺňaní svojej dejinnej úlohy a aby nám dobrotivý Boh láskavo udelil milosť zostať verným Kristovi a Cirkvi.
Veríme, že toto naše veľké duchovné spojenie prinesie nášmu národu a celej našej vlasti potrebnú jednotu v Láske.
PhDr. Daniela Suchá
DEDIČSTVO OTCOV, o. z.
Po stopách sv. Cyrila a Metoda
Bratislava 10. apríla (OTS) – Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda sa tiahne od Velehradu na Morave až po grécky Solún. Ak sa na ňu vydáte, spoznáte na nej pamiatky a miesta spojené s Veľkou Moravou nesúce odkaz solúnskych bratov.
Do budovania tejto tematickej cesty sa aktívne zapája aj Bratislavský samosprávny kraj (BSK), zastúpený združením Slovenský dom Centrope, ktorého cieľom je, aby sa Cesta už tento rok zaradila medzi Európske certifikované kultúrne cesty.
Certifikácia je užitočná pri zviditeľnení cesty a predpokladá zvýšenú návštevnosť jednotlivých bodov na trase.
Čo je kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda?
Cesta v rámci BSK využíva prevažne trasy Klubu slovenských turistov, ktoré sú vhodné pre peších. Navrhnutá je tak, aby spájala pútnické miesta, sakrálne pamiatky, významné kultúrne body a zároveň prinášala informácie o kultúrnom a duchovnom dedičstve raného stredoveku. Je určená nielen pútnikom, ale každému, kto chce poodhaliť tajomstvo európskej kultúrnej identity a cyrilo-metodského odkazu, v ktorom sa snúbi múdrosť jazyka, poriadok zákona a úcta k druhým.
Spolupráca na prvom mieste
Jednou z dôležitých úloh pri budovaní takejto tematickej cesty je vytvorenie siete partnerov (tzv. stakeholderov – verejných aj komerčných), ktorí budú na trase poskytovať svoje služby. Budovanie turistickej infraštruktúry a spoločná propagácia je však len prvá úloha, po ktorej splnení treba pracovať na tom, aby bola Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda aj trvale udržateľná.
Študijná cesta v BSK
Trasu, ktorá ide územím BSK sme našim partnerom z viacerých regiónov SR a ČR (Združenie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, Juhomoravský kraj, Zlínsky kraj, Trnavský samosprávny kraj, Místní akční skupina (ďalej len „MAS“) Buchlov, Nitriansky samosprávny kraja Mendelova univerzita Brno) predstavili 20. – 21. februára 2019 počas študijnej cesty v rámci realizácie aktivít projektu „Partnerstvá a aktívne inštitucionálne siete Cyrilometodskej cesty v moravsko-slovenskom prihraničí“. Za BSK privítali partnerov župná poslankyňa Zuzana Schwarzová a riaditeľka odboru cestovného ruchu a kultúry Agáta Mikulová a účastníkov pozdravil aj župan Juraj Droba.
Študijnú cestu sme začali na hrade Devín, ktorý je kľúčovým a východiskovým bodom tejto trasy. Partneri mali možnosť prehliadnuť si areál hradu v sprievode skúsenej sprievodkyne, ktorá im zároveň vysvetlila dôležitosť miesta v našich dejinách. Keďže súčasťou projektu je aj budovanie partnerstiev s drobnými podnikateľmi, ľudovými tvorcami, gastronomickými prevádzkami či ubytovňami a tým aj podpora regionálneho cestovného ruchu, naši hostia mali možnosť vo Vinotéke sv. Urbana spoznať tradičný devínsky produkt – ríbezľové víno. Súčasťou degustácie bola prednáška o histórii vinohradníctva, pestovaní ríbezlí a výrobe ríbezľáku v Devíne, čo veríme zaujme aj budúcich návštevníkov. Ďalšou zastávkou bol devínsky Kostol sv. Kríža s prehliadkou vzácnych relikvií a výkladom a areál Bratislavského hradu s pozostatkami stavieb z veľkomoravského obdobia. Na konci dňa naši hostia spoznali Dóm sv. Martina. Ďalší deň partneri navštívili Kostol sv. Juraja vo Svätom Jure, vypočuli si prednášku o veľkomoravskom hradisku Neštich a cesta pokračovala smerom cez Pezinok a Modru na prehliadku hradu Červený Kameň. Na záver účastníci spoznali výrobcu tradičného regionálneho produktu – Slovenskej ľudovej Majoliky v Modre.
Projekt je realizovaný v rokoch 2018 – 2019 a je spolufinancovaný z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.
Web projektu http://www.cyril-methodius.eu/partnerstvicms/
Čo vás na tejto ceste čaká?
Na tejto zaujímavej ceste objavíte množstvo sakrálnych pamiatok a príbehov či legiend s nimi spätých, prírodných krás, ochutnáte tradičnú regionálnu kuchyňu a spoznáte miestne produkty. Závisí len od vás, ktorú trasu si zvolíte a či sa rozhodnete absolvovať ju celú alebo len jej časť. Keďže trasy vedú prevažne po dobre značených turistických peších cestách, návštevníci sa nemusia báť, že zablúdia. Navyše, v priebehu tohto roka bude dokončené značenie nálepkami na turistických smerovníkoch. Okrem nich si môžete trasu pozrieť a naplánovať aj v aplikácii Storymapa.
Storymapa – návštevníci si v tejto aplikácii budú môcť prehľadne pozrieť všetky trasy Cesty sv. Cyrila a Metoda na našom území. Vďaka Storymape sa nielenže dozviete nové užitočné informácie o všetkých atrakciách, ale trasa sa vám vďaka nej bude aj lepšie plánovať. Všetky chrámy, či už veľké katedrály alebo malé kaplnky roztrúsené v prírode, hrady či zrúcaniny, múzeá a ostatné pamiatky v nej budú prehľadne zakreslené a uľahčia tak návštevníkom lepšiu orientáciu.
Pamiatky aj zážitky
Okrem toho, že sa na týchto trasách nachádzajú rôzne archeologické náleziská, slovanské hradiská, sakrálne stavby, relikvie, sochy, vzácne organy či oltáre a ďalšie vzácne vybavenie kostolov, múzeá, galérie, knižnice a ich kultúrne fondy a expozície, cesta sa zameriava aj na dedičstvo nehmotnej povahy. Zúčastniť sa môžete rôznych kultúrnych a vzdelávacích podujatí a programov inšpirovaných odkazom sv. Cyrila a Metoda.
Jedna z trás v Bratislavskom kraji
Jedna z trás sa začína v niekdajšom duchovnom a strategickom centre – na hrade Devín, kde okrem iného môžete nájsť pozostatky veľkomoravského kostola z 2. polovice 9. storočia. Pod hradom si potom môžete dopriať pohárik známeho devínskeho ríbezľového vínka. Trasa pokračuje k veľkolepému bratislavskému Dómu sv. Martina či k zvyškom veľkomoravského kostola v areáli Bratislavského hradu. Zastávku si môžete spraviť aj na najstaršom slovenskom pútnickom mieste v Marianke. Trasa pokračuje cez vinárske mestečko Svätý Jur, kde si prezrite Kostol sv. Juraja či zvyšky veľkomoravského hradiska Neštich. Cez Pezinok sa potom dostanete do Modry, domova modranskej majoliky a šikovných vinárov. Trasa vedie cez hrad Červený Kameň smerom k pamiatkam v Trnavskom a Nitrianskom kraji.
Účel vybudovania tematickej cesty
Kultúrna cesta na území, kde sa v minulosti rozprestierala Veľkomoravská ríša si dáva za cieľ nielen osvetu ale aj zážitkové vzdelávanie pre študentov či mládež a v tomto duchu vzniká viacero zaujímavých pomôcok pre školákov a pedagógov.
Všetky ďalšie informácie o trasách a atrakciách, ktoré na ceste nájdete, rovnako aj informácie o pripravovaných podujatiach nájdete na www.cyril-methodius.eu.
Projekt zastrešuje Bratislavský samosprávny kraj a Slovenský dom Centrope.
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – program podpora regionálneho rozvoja.
Zdroj: TASR
Blíži sa 1134. výročie úmrtia sv. Metoda.
Slávnostná spomienka na toto výročie sa bude konať dňa 6. apríla 2019 v
Kostole Svätého Kríža v Devíne, kde sv. omšu bude celebrovať J. E. Mons. František Rábek.
Prosme spoločne našich učiteľov zo Solúna, aby svojím mocným príhovorom u
Nebeského Otca vyprosili nášmu národu hojnosť požehnania pri napĺňaní
svojej dejinnej úlohy a aby nám dobrotivý
Boh láskavo udelil milosť zostať verným Kristovi a Cirkvi.
Veríme, že toto naše veľké duchovné spojenie prinesie nášmu národu a celej
našej vlasti potrebnú jednotu v Láske.
PhDr. Daniela Suchá
DEDIČSTVO OTCOV, o. z.
Bratislavský kraj aktívne buduje Európsku kultúrnu cestu sv. Cyrila a Metoda
V dňoch 20.- 21. februára 2019 sa konala „Študijná cesta pre partnerov“ v rámci realizácie aktivít projektu „Partnerstvá a aktivne institucionálne siete Cyrilometodskej cesty v moravsko-slovenskom prihraničí“.
Víziou tohto projektu je budovanie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. Už tento rok je možné očakávať, že sa táto cesta zaradí medzi Európske certifikované kultúrne cesty, čím by sa Cyrilometodská cesta stala známa a navštevovaná.
Cieľom projektu je spolupráca a sieťovanie medzi partnermi a stakeholdermi zo Slovenska a Českej republiky. Jedná sa o spoločné budovanie turistickej infraštruktúry, spoločná propagácia produktu cestovného ruchu a spoločná tvorba rozvoja na budovaní kultúrno – pútnickej cesty na celom území, na ktorom sa v dávnej minulosti rozprestierala Veľkomoravská ríša a kde uskutočnili svoju misiu slovanskí vierozvestcovia sv. Cyril a Metod. Iba spoluprácou všetkých zapojených partnerov bude možné takúto tematickú cestu s názvom „Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda“ dlhodobo udržiavať a rozvíjať.
Študijná cesta pre partnerov sa konala na území Bratislavského kraja. Za Bratislavský samosprávny kraj privítala partnerov Zuzana Schwarzová, poslankyňa BSK a Agáta Mikulová, riaditeľka odboru cestovného ruchu a kultúry. Krátko sa zvítali taktiež s Jurajom Drobom, predsedom bratislavského samosprávneho kraja.
Počiatočným a najvýznamnejším miestom je bezpochyby hrad Devín, kde sa Študijná cesta začala, potom účastníci zamierili do Vinotéky sv. Urbana v Devíne na ochutnávku „devínskeho ríbezláka“ – regionálneho produktu Devína, spojené s prednáškou o histórii vinohradníctva. Potom nasledovali zastávky v kostole sv. Kríža v Devíne a pokračovaním k hradisku Veľkej Moravy na Bratislavskom hrade. Prvý deň ukončila návšteva Dómu sv. Martina. Na druhý deň navštívili partneri ďalej kostol sv. Juraja s unikátnym kostolom a prednáškou o starodávnom veľkomoravskom hradisku Neštich v lese nad Sv. Jurom. Cesta partnerov viedla ďalej smerom cez Pezinok a Modru na prehliadku na hrade Červený Kameň. Poslednou zastávkou bola opäť návšteva lokálneho producenta v Modre, Slovenská ľudová Majolika. Cieľom Študijnej cesty pre partnerov bolo v skratke predstaviť významné pamiatky v spojení u unikátnymi lokálnymi produktami.
Bratislavský kraj zastupuje v projekte združenie Slovenský dom Centrope.
Partnermi projektu sú Združenie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, Juhomoravský kraj, Zlínsky kraj, Trnavský samosprávny kraj, Místní akční skupina (ďalej len „MAS“) Buchlov, Nitriansky samosprávny kraj, Slovenský dom Centrope a Mendelova univerzita Brno.
Projekt sleduje oživenie Cyrilo-metodskej cesty a zabezpečenie jej trvalej udržateľnosti pre budúcnosť formou spolupráce aktérov a realizácie konkrétnych aktivít, ktoré prispejú nielen k zatraktívneniu cesty či poskytnutiu zážitkov pre turistov a pútnikov, ale zároveň podporia osvetu a zážitkové vzdelávanie pre študentov a mládež v záujme zachovania odkazu Cyrilo-metodského duchovného a kultúrneho dedičstva a ich význam pre Slovensko a Európu.
Projekt je realizovaný v rokoch 2018-2019 a je spolufinancovaný z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.
Web projektu http://www.cyril-methodius.eu/partnerstvicms/
Žiadosť o certifikáciu Radou Európy Európskemu inštitútu kultúrnych ciest v Luxemburgu
Ambíciou združenia Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa venuje rozvoju pútnických trás s centrom vo Velehrade, je zapísanie cyrilometodskej cesty medzi európske kultúrne cesty uznané Radou Európy.
Medzi najznámejšie obdobné cesty patrí Svätojakubská cesta, či Svätomartinská alebo Mariánska v Rakúsku. Obciam a mestám pozdĺž týchto trás môže existencia certifikovanej kultúrnej cesty priniesť rad nových príležitostí na propagáciu svojho kultúrneho dedičstva, rozvoj infraštruktúry, služieb a podpore miestnej kultúry i výroby. Aj preto má združenie EKCCM veľký záujem o spoluprácu nielen s verejnou správou a farnosťami, ale aj ďalšími subjektmi (poskytovatelia služieb, tradiční výrobcovia, kultúrne a vzdelávacie zariadenia) a postupne sa tak rozširuje ponuka pre užívateľov týchto trás.
V septembri 2018 podalo združenie žiadosť o certifikáciu Radou Európy Európskemu inštitútu kultúrnych ciest v Luxemburgu. Cyrilometodská cesta tak patrí medzi 12 kandidátov o certifikáciu medzi Európske kultúrne cest y. V apríli 2019 bude po polročnom hodnotení nezávislými expertmi známy výsledok.
Certifikované kultúrne chodníky musia spĺňať kritériá Rady Európy podľa Rezolúcie CM / Res (2013) 66.
Ambíciou združenia Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa venuje rozvoju pútnických trás s centrom vo Velehrade, je zapísanie cyrilometodskej cesty medzi európske kultúrne c
Bratislavský kraj aktívne spolupracuje na budovaní Európskej kultúrnej cesty svätého Cyrila a Metoda
Dňa 30.01.2019 sa konalo vo Svätom Jure druhé pracovné stretnutie „Okrúhly stôl so stakeholdermi“ v rámci realizácie aktivít projektu „Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí“, ktorého víziou je vybudovanie a oživenie trasy Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. Cieľom projektu je priama spolupráca s partnermi zo Slovenska a Českej republiky na vybudovaní pútnickej cesty na celom území, na ktorom sa v dávnej minulosti rozprestierala Veľkomoravská ríša a kde uskutočnili svoju misiu slovanskí vierozvestcovia sv. Cyril a Metod. Regionálna pracovná skupina je vytvorená zo zástupcov skupín z verejnej správy, cirkvi, cestovného ruchu a kultúry, občianskych združení, ktoré sa venujú téme zachovávania a sprítomňovania cyrilo-metodského kultúrneho a duchovného dedičstva. Táto pracovná skupina dlhodobo komunikuje so záujemcami, významnými stakeholdermi aj z komerčnej sféry. Cieľom je vytvorenie dlhodobých partnerstiev pozdĺž trasy Cyrilometodskej cesty. Iba spoluprácou všetkých zapojených partnerov bude možné takúto tematickú cestu s názvom „Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda“ dlhodobo udržiavať a rozvíjať.
Na území bratislavského kraja je trasovanie Cyrilometodskej cesty zabezpečené po peších turistických trasách a vyznačené na smerovníkoch Klubu slovenských turistov. Počiatočným bodom je hrad Devín, ktorý je zároveň našou najznámejšou a najdôležitejšou pamiatkou z dôb Veľkej Moravy. Trasa pokračuje na bratislavský hrad, ďalej po Bratislave smerom do Marianky, pútnického miesta. Odtiaľ trasa vedie do Sväatého Jura, kde sa nachádza starodávne veľkomoravské hradisko Neštich a odtiaľ ďalej smerom Grinava – Pezinok – Modra – Červený Kameň – Častá – Doľany. Ďalej sa trasovanie rozdvojuje smerom na Trnavu a hore lesmi Záhoria smerom na Šaštín. Cieľovým bodom putovania je Velehrad na Morave. Na Slovensku trasa vedie do starodávnej Nitry s ďalšími dôležitými pútnickými zastávkami. V ďalšom období by mala trasa z Nitrianskeho kraja smerovať do maďarského Zalaváru, t.j. Blatnohradu.
Bratislavský kraj zastupuje v projekte združenie Slovenský dom Centrope.
Partnermi projektu sú Združenie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, Juhomoravský kraj, Zlínsky kraj, Trnavský samosprávny kraj, Místní akční skupina (ďalej len „MAS“) Buchlov, Nitriansky samosprávny kraj, Slovenský dom Centrope a Mendelova univerzita Brno.
Projekt sleduje oživenie Cyrilo-metodskej cesty a zabezpečenie jej trvalej udržateľnosti pre budúcnosť formou spolupráce aktérov a realizácie konkrétnych aktivít, ktoré prispejú nielen k zatraktívneniu cesty či poskytnutiu zážitkov pre turistov a pútnikov, ale zároveň podporia osvetu a zážitkové vzdelávanie pre študentov a mládež v záujme zachovania odkazu Cyrilo-metodského duchovného a kultúrneho dedičstva a ich význam pre Slovensko a Európu.
Projekt je realizovaný v rokoch 2018-2019 a je spolufinancovaný z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.
Web projektu http://www.cyril-methodius.eu/partnerstvicms/
Úvodná konferencia projektu pre stakeholderov Cyrilometodskej cesty v moravsko-slovenskom pohraničí
Dňa 13. júna 2018 sa uskutočnila v Kunoviciach úvodná konferencia projektu Partnerstvo a aktívne inštitucionálne siete Cyrilometodskej cesty v moravsko-slovenskom pohraničí. Zúčastnilo sa jej 80 českých i slovenských odborníkov z oblasti verejnej správy, regionálneho rozvoja, cestovného ruchu, kultúry a cirkvi, aby riešili koordinovaný rozvoj kultúrnej cesty v pohraničí. Konferencia sa uskutočnila pri príležitosti konania 25. Medzinárodného detského folklórneho festivalu Kunovské leto.
Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda
Dňa 20.02.2018 sa uskutočnilo na Bratislavskom samosprávnom kraji prvé stretnutie cezhraničnej pracovnej skupiny, ktorá diskutovala o realizácii aktivít podľa harmonogramu projektu PartnerstvíCMS, ktorý je financovaný z programu Interreg VA SK-CZ. Hlavné body rokovania sa zameriavali na definovanie tematického vymedzenia a analýzu významných lokalít Cyrilometodskej cesty v moravsko-slovenskom pohraničí, ustanovenie regionálnych pracovných skupín a harmonogramu ich činností, povinností pri dokladovaní monitorovacích správ a prehľadu výdavkov projektu. Aktivity, ktoré sú plánované na tento polrok realizácie projektu, sú analýza stakeholderov a identifikácia dobrých praxí. K tomu boli schválené šablóny a metodiky na ich realizáciu.
Projekt PartnerstvoCMS - AKTIVITY PROJEKTU
1) Definovať tému cesty založenú na historickom kontexte Veľkej Moravy a CM tradície vrátane identifikácie strategických lokalít (centier rastu) CM cesty, opisu historickej podstaty a analýzy týchto lokalít pre získanie komplexných informácií z hľadiska vybavenosti, dostupnosti, poskytovaných služieb a nadväznej infraštruktúry v ich okolí, vrátane organizovaných tradičných akcií v týchto lokalitách.
2) Vykonať analýzu kľúčových stakeholderov v definovaných lokalitách, ktorí budú hrať významnú úlohu pri plánovaní rozvoja cesty na miestnej úrovni prostredníctvom akčných plánov. Ich úloha bude významná aj pri rozširovaní siete partnerov CM cesty.
3) Dotazníkové zisťovanie s kľúčovými stakeholdermi s cieľom identifikovať hlavné problémy a predpoklady miestneho rozvoja CM cesty.
4) Spracovanie stratégie rozvoja CM cesty ako základného koncepčného dokumentu spoločnej vízie kultúrneho rozvoja pod spoločnou značkou CM cesty. Jej súčasťou bude: a) Spracovanie Marketingového plánu CM cesty poskytujúceho pokyny pre stanovenie a riadenie komunikačných a propagačných nástrojov; b) Vytvorenie Manuálu pre spracovanie regionálnych/územných akčných plánov zaisťujúceho jednotný prístup pri plánovaní rozvoja cesty na miestnej (regionálnej) úrovni.
5) Spracovanie pilotných akčných plánov s využitím procesu plánovania zdola s priamym zapojením zvolených odborníkov a s účasťou miestnych subjektov verejného a súkromného sektora (identifikovaných kľúčových stakeholderov), s ktorými bude komunikované za okrúhlym stolom. Akčné plány budú spracované na partnermi definované územia a budú čiastkovými nástrojmi naplňovania Stratégie. Podpornými nástrojmi pre spracovanie Akčných plánov bude vytvorenie databázy dobrých praxí obsahujúcej dobré praxe definované jednotlivými partnermi a realizácia troch študijných návštev s cieľom oboznámiť sa so skúsenosťami a fungovaním v praxi vybraných dobrých praxí.
6) Cieľová propagácia prostredníctvom: a) Vytvorenia publikácie zameranej na propagáciu cezhraničnej spolupráce a spoločného územia, ktorá bude podkladom pre ďalšie sieťovanie v okolitých územiach po skončení realizácie projektu; b) Spracovania tlačenej skladacej mapy pohraničného územia s lokalitami VM a CM tradície na jednej strane a ich marketingovým popisom a fotografickým znázornením na druhej strany; c) Interaktívnej prezentácie na webových stránkach projektu obsahujúcej mapu strategických lokalít vrátane ich marketingového popisu a fotografií, praktické informácie a ďalšie tipy kultúrnych a prírodných pamiatok v blízkom okolí.
Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda
Projekt reaguje na potreby zavedenia systematického prístupu do rozvoja Cyrilometodskej cesty, čo je vnímané nielen partnermi projektu ako zásadná podmienka fungovania európskej kultúrnej cesty. Základ, na ktorom je projekt postavený, tvorí spolupráca partnerov a multidisciplinárnych odborníkov budujúcich 4 nosné piliere – ciele projektu:
– Definovanie témy cesty v pohraničnom území vychádzajúce z kultúrneho a historického dedičstva Veľkej Moravy.
– Vypracovanie Stratégia rozvoja Cyrilometodskej cesty v prihraničnom území.
– Posilnenie siete partnerov Cyrilometodskej cesty o subjekty verejného a súkromného sektora.
– Aplikácia stratégie formou pilotných akčných plánov a cielenej propagácie. Akčné plány, využívajúce proces plánovania zdola so zapojením miestnych obyvateľov, subjektov verejného a súkromného sektora (cieľových skupín), budú podporou podnikania.
PROJEKT PODPORUJÚ:
INTERREG V-A SLOVENSKÁ REPUBLIKA, ČESKÁ REPUBLIKA, EURÓPSKA ÚNIA, EURÓPSKY FOND REGIONÁLNEHO ROZVOJA
PARTNERI PROJEKTU:
Trnavský samosprávny kraj
Nitriansky samosprávny kraj
Slovenský dom Centrope
Mendelova univerzita v Brně
M. A. S. Buchlov
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky – Program podpora regionálneho rozvoja
Zádušná svätá omša za akademického maliara Majstra Stanislava Dusíka
Zádušná sv. omša za akademického maliara Majstra Stanislava Dusíka, predsedu honoris causa nášho občianskeho združenia DEDIČSTVO OTCOV, ktorý nás predišiel do večnosti dňa 6. decembra 2019.
Do projektu sa zapojili: