Aktivity
Žiadosť o certifikáciu Radou Európy Európskemu inštitútu kultúrnych ciest v Luxemburgu
12.02.2019
Ambíciou združenia Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa venuje rozvoju pútnických trás s centrom vo Velehrade, je zapísanie cyrilometodskej cesty medzi európske kultúrne cesty uznané Radou Európy.
Medzi najznámejšie obdobné cesty patrí Svätojakubská cesta, či Svätomartinská alebo Mariánska v Rakúsku. Obciam a mestám pozdĺž týchto trás môže existencia certifikovanej kultúrnej cesty priniesť rad nových príležitostí na propagáciu svojho kultúrneho dedičstva, rozvoj infraštruktúry, služieb a podpore miestnej kultúry i výroby. Aj preto má združenie EKCCM veľký záujem o spoluprácu nielen s verejnou správou a farnosťami, ale aj ďalšími subjektmi (poskytovatelia služieb, tradiční výrobcovia, kultúrne a vzdelávacie zariadenia) a postupne sa tak rozširuje ponuka pre užívateľov týchto trás.
V septembri 2018 podalo združenie žiadosť o certifikáciu Radou Európy Európskemu inštitútu kultúrnych ciest v Luxemburgu. Cyrilometodská cesta tak patrí medzi 12 kandidátov o certifikáciu medzi Európske kultúrne cest y. V apríli 2019 bude po polročnom hodnotení nezávislými expertmi známy výsledok.
Certifikované kultúrne chodníky musia spĺňať kritériá Rady Európy podľa Rezolúcie CM / Res (2013) 66.
· Príprava na Konferenciu Pracovného spoločenstva v roku 2017
· Prevzatie predsedníctva Pracovného spoločenstva v roku 2017 (TTSK)
· Výhľad na roky 2018-2019
Projekt PartnerstvoCMS
30.01.2019
Bratislavský kraj aktívne spolupracuje na budovaní Európskej kultúrnej cesty svätého Cyrila a Metoda
Dňa 30.01.2019 sa konalo vo Svätom Jure druhé pracovné stretnutie „Okrúhly stôl so stakeholdermi“ v rámci realizácie aktivít projektu „Partnerství a aktivní institucionální sítě Cyrilometodějské stezky v moravsko-slovenském příhraničí“, ktorého víziou je vybudovanie a oživenie trasy Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda. Cieľom projektu je priama spolupráca s partnermi zo Slovenska a Českej republiky na vybudovaní pútnickej cesty na celom území, na ktorom sa v dávnej minulosti rozprestierala Veľkomoravská ríša a kde uskutočnili svoju misiu slovanskí vierozvestcovia sv. Cyril a Metod. Regionálna pracovná skupina je vytvorená zo zástupcov skupín z verejnej správy, cirkvi, cestovného ruchu a kultúry, občianskych združení, ktoré sa venujú téme zachovávania a sprítomňovania cyrilo-metodského kultúrneho a duchovného dedičstva. Táto pracovná skupina dlhodobo komunikuje so záujemcami, významnými stakeholdermi aj z komerčnej sféry. Cieľom je vytvorenie dlhodobých partnerstiev pozdĺž trasy Cyrilometodskej cesty. Iba spoluprácou všetkých zapojených partnerov bude možné takúto tematickú cestu s názvom „Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda“ dlhodobo udržiavať a rozvíjať.
Na území bratislavského kraja je trasovanie Cyrilometodskej cesty zabezpečené po peších turistických trasách a vyznačené na smerovníkoch Klubu slovenských turistov. Počiatočným bodom je hrad Devín, ktorý je zároveň našou najznámejšou a najdôležitejšou pamiatkou z dôb Veľkej Moravy. Trasa pokračuje na bratislavský hrad, ďalej po Bratislave smerom do Marianky, pútnického miesta. Odtiaľ trasa vedie do Sväatého Jura, kde sa nachádza starodávne veľkomoravské hradisko Neštich a odtiaľ ďalej smerom Grinava – Pezinok – Modra – Červený Kameň – Častá – Doľany. Ďalej sa trasovanie rozdvojuje smerom na Trnavu a hore lesmi Záhoria smerom na Šaštín. Cieľovým bodom putovania je Velehrad na Morave. Na Slovensku trasa vedie do starodávnej Nitry s ďalšími dôležitými pútnickými zastávkami. V ďalšom období by mala trasa z Nitrianskeho kraja smerovať do maďarského Zalaváru, t.j. Blatnohradu.
Bratislavský kraj zastupuje v projekte združenie Slovenský dom Centrope.
Partnermi projektu sú Združenie Európskej kultúrnej cesty sv. Cyrila a Metoda, Juhomoravský kraj, Zlínsky kraj, Trnavský samosprávny kraj, Místní akční skupina (ďalej len „MAS“) Buchlov, Nitriansky samosprávny kraj, Slovenský dom Centrope a Mendelova univerzita Brno.
Projekt sleduje oživenie Cyrilo-metodskej cesty a zabezpečenie jej trvalej udržateľnosti pre budúcnosť formou spolupráce aktérov a realizácie konkrétnych aktivít, ktoré prispejú nielen k zatraktívneniu cesty či poskytnutiu zážitkov pre turistov a pútnikov, ale zároveň podporia osvetu a zážitkové vzdelávanie pre študentov a mládež v záujme zachovania odkazu Cyrilo-metodského duchovného a kultúrneho dedičstva a ich význam pre Slovensko a Európu.
Projekt je realizovaný v rokoch 2018-2019 a je spolufinancovaný z programu Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika.
Web projektu http://www.cyril-methodius.eu/partnerstvicms/
· Príprava na Konferenciu Pracovného spoločenstva v roku 2017
· Prevzatie predsedníctva Pracovného spoločenstva v roku 2017 (TTSK)
· Výhľad na roky 2018-2019
Projekt PartnerstvoCMS
19.12.2018
NEWSLETTER 2
· Príprava na Konferenciu Pracovného spoločenstva v roku 2017
· Prevzatie predsedníctva Pracovného spoločenstva v roku 2017 (TTSK)
· Výhľad na roky 2018-2019
Projekt PartnerstvoCMS
05.12.2018
„Projekt "Partnerstvá a aktívne inštitucionálne siete Cyrilometodskej cesty v moravsko-slovenskom prihraničí" má za sebou už polovicu času na jeho realizáciu. 05.12.2018 sa konala v Nitre na príznačnom mieste, v aule sv. Gorazda, konferencia - 2. projektové stretnutie cezhraničnej skupiny partnerov, ktorí tento projekt spoločne rozvíjajú (združenie Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metodeje, M.A.S. Buchlov, Mendelova univerzita v Brně, Trnavský samosprávny kraj, Nitriansky samosprávny kraj, Slovenský dom Centrope). Obsahom konferencie bolo najmä:
- Prezentácia štúdie „Definovanie tematického vymedzenia a analýza strategických lokalít Cyrilometodskej cesty" (v prílohe)
- Dotazníkový prieskum u vytipovaných skupín stakeholderov
- Databáza Dobrých praxí - nájdete na www.cyril-methodius.eu
- Stretnutia so stakeholdermi - Okrúhle stoly
- Príprava Stratégie rozvoja a Akčné regionálne plány
- Komunikačný plán Cyrilometodskej cesty
· Príprava na Konferenciu Pracovného spoločenstva v roku 2017
· Prevzatie predsedníctva Pracovného spoločenstva v roku 2017 (TTSK)
· Výhľad na roky 2018-2019
Politická konferencia iniciatívy Centrope
30.11.2018
Dňa 29. novembra 2018 sa v Bratislave konala Výročná politická konferencia Centrope, ktorou sa oficiálne ukončilo ročné predsedníctvo Bratislavského samosprávneho kraja v tomto zoskupení. Na politickej konferencii Centrope sa stretli predstavitelia administratívy regiónov zo Slovenska (Bratislavský a Trnavský kraj), Česka (Juhomoravský kraj), Maďarska (Győr-Moson-Sopron) a Rakúska (Viedeň a Dolné Rakúsko) a aj miest, ktoré participujú na spolupráci v Centrope. Medzi hlavné témy podujatia patrila budúcnosť kohéznej politiky EÚ po roku 2020 a cezhraničné dopravné prepojenia. V závere konferencie zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja formálne odovzdali predsedníctvo v Centrope zástupcom mesta Viedeň.
Video z konferencie si môžete pozrieť na:
https://www.youtube.com/watch?v=167SigmWJec&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0sv4I7_eyejVodnpUvHT0Xu2kbQ8nNlTwcwflJXjuhw_VEyLfbUs9dIoc
Konferenciu v úvode príhovorom otvoril podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja Ing. Martin Berta.
Témy stretnutia:
· Správa o aktivitách v roku 2016 pod predsedníctvom BSK a TTSK
· Správy z pracovných skupín
- PS hospodárstvo, turizmus, doprava
- PS kultúra, výskum a vzdelávanie
- PS udržateľnosť,energie a životné prostredie
- PS civilná spoločnosť, sociálne veci, lokálni aktéri
· Ďalší rozvoj spolupráce pracovného spoločenstva v podunajskom regióne
· Správa predsedajúceho z Annual Forum EUSDR a zapojenie Pracovného spoločenstva na podujatí Annual Forum 2016 v Bratislave
· Príprava na Konferenciu Pracovného spoločenstva v roku 2017
· Prevzatie predsedníctva Pracovného spoločenstva v roku 2017 (TTSK)
· Výhľad na roky 2018-2019
Centrope BRA_pol-board_29112018.pptx (2.7 MiB)
Centrope_ETC_prezentacia_pol_konferencia (1).ppt (217.5 KiB)
Integracia verejnej dopravy v regione CENTROPE (EN) (1).pptx (10.5 MiB)
konferencia_1_1.jpg (49.9 KiB)
konferencia_7_7.jpg (38.4 KiB)
Prezentacia BSK.pptx (2.3 MiB)
Railway_developments_Nemeth_Bela (1).pptx (2.2 MiB)
SMART_20181129_Centrope_Halinka Peter_final (1).pptx (10.2 MiB)